كتاب هاي پايه  1

فکر کردن به هر مسئله ای مستلزم آگاه بودن به دانش و تجارب انسانهای قبلی میباشد . در غیر اینصورت باید مجددا آنها را تجربه ، کشف و اختراع کرد که عملی نیست .  بنابراین مطالعه و آگاهی نسبی از آنچه تا کنون بشر بدانها دست یافته است  شرط اساسی  برای کسانی است که میخواهند در مورد مسئله ای بیندیشند و بدانند .   شاید بپرسید دانستن اطلاعات پایه  فیزیک ،شیمی ،زیست شناسی و حتی ریاضی  چه ارتباطی به تفکر و درست اندیشیدن دارد ؟ اما حقیقت این است که اگر کمی  از این شاخه ها اطلاعات داشته باشید   هر سخن ، نوشته ، فیلم  و تصویری را باور نمیکنید . و بنابراین  دقیقتر می اندیشید و  بهتر درک میکنید . گاهی در زندگی روزمره  حتی یک حساب و کتاب ساده  ده انگشتی هم میتواند انسان را از افتادن  به راهی خطا  باز دارد .

 

جدول زیر فهرست كتابهاي  پايه اي است  كه به نظر من خواندن آنها ميتواند اطلاعات پايه اي مفيدي در اختيار  خواننده قرار بدهد .  كتابهاي اشاره شده هيچيك مطلق و خالي از اشكال نيستند  چرا كه هيچ انساني مطلق و بدون اشتباه نيست . اما مطالعه آنها در مجموع به شما ديد و بينشي خواهد داد كه براي شما مفيد خواهد بود . ضمن آنكه مطالعه اين كتب شما را با فهرست زيادي از كتب و منابع ديگر نيز آشنا خواهد كرد .

 اين نكته كليدي را فراموش نكنيد كه در هر زمينه اي كه مطالعه ميكنيد ، بايد كه  با نظرات مخالفان و منتقدان  آن  موضوع نيز آشنا باشيد . در غير اين صورت  موافقت و يا مخالفت شما حتي اگر بر حسب اتفاق درست نيز باشد ، داراي ارزش نخواهد بود . و شما در آن زمينه صالح براي  اظهار نظر نخواهيد بود . بعنوان مثال اگر در زمينه شاهنامه فردوسي مطالعه ميكنيد بايد از نظرات مخالفان آن  و دلايل آنها نيز آگاه باشيد . در غير اين صورت نظرات مثبت يا منفي شما در مورد شاهنامه  ارزش شنيده شدن را نخواهند داشت .بنابراین در همه موارد توصیه شده در جدول زیر  کتابها و منابعی که در مخالفت با آنها نیز نوشته شده اند را بیابید و بخوانید . خوشبختانه زندگی در دهکده جهانی   و اینترنت  این جستجو ها را آسان کرده است .

 

 

اگر خیلی اهل مطالعه نیستید   توصیه میکنم دست کم این چند  کتاب را  حتما مطالعه کنید :

 

علم و شبه علم  ديزي  و مايكل ردنر  از انتشارات انجمن فيزيك ايران

 

تاریخ  علم     اثر جورج سارتون

 

تاریخ فلسفه  اثر  ویلدورانت

 

تاریخ ادیان   اثر جان ناس  ترجمه علي اصغر حكمت

 

تاریخ طبری  سه جلدی ( تاریخنامه ی طبری )

 

 

 

و اگر اهل مطالعه هستید  علاوه بر کتابهای جدول بالا  کتابهای زیر را در شاخه های مربوط مطالعه کنید :

 

 

 

دانستنيهاي علمي  آغازين

اطلاعات عمومي از علوم  فيزيك ، شيمي ، رياضي ، زيست شناسي  در حد ديپلم متوسطه

 

 

 

تاريخ

تاريخ تمدن  نوشته ويل دوانت   12 جلد   ( بر روي لوح فشرده نيز منتشر شده است )

لزومي ندارد همه آن را بخوانيد  بلكه بر حسب علاقه بخش هايي را مطالعه كنيد .

چكيده تاريخ ايران    حسن نراقي

تاريخ قرون وسطي     پرفسور كاسمينسكي

تاريخ مشروطيت   احمد كسروي

دوقرن سكوت   دكتر زرين كوب

 

 

 

ادبيات  فارسي

گزيده  شاهنامه فردوسي  محمد علي فروغي

فردوسي و شعر او   مجتبي مينوي

ديوان حافظ       قبل از انتخاب ديوان ، حتما  مطالعه كنيد

نقشي از حافظ   علي دشتي

رباعيات خيام

بوستان و گلستان سعدي

 گزیده های مثنوي  مولوي و غزلیاتش 

اشعار رودكي

شاهد و شاهد بازي در ادبيات فارسي   دكتر سيروس شميسا

 

 

 

 

 

 

دين

 

كتابهاي تورات ، انجيل و قرآن   در حوزه ی ادیان سامی

از طریق  کتاب تاریخ ادیان جان ناس  که در جدول اول اشاره شد  با ادیان غیر سامی از جمله آیین هند و چین و ژاپن آشنا خواهید شد

 

برای آشنایی با نظرات مخالفین ادیان و مذاهب  نیز میتوانید  کتابهای "چرا مسيحي نيستم "  برتراندراسل ،    "23 سال "علی دشتی و" تولدی دیگر شفاءالدین شفا " را مطالعه کنید . نقد هایی بر این  کتابها نیز در ایران چاپ و در دسترس میباشد.  اصولا یک پژوهشگر لازم است تا از همه ی نظرات موافق و مخالف موضوع مورد نظر خود آگاه باشد. به سخن ها گوش داده و از بهترین آنها پیروی کند .  به عبارتی یک پژوهشگر واقعی باید  اگر نه بیشتر که دست کم  برابر آنکه در مورد عقاید و باورهای خود مطلب میداند و میخواند از نظر مخالفان آن نیز آگاه باشد .

 

 

 

 

 

 

 

باز گشت به صفحه اصلي