www.shariaty.com

www.mozaffarshariaty.com

پایگاه علمی ، ادبی و فرهنگی مظفر شریعتی

 

 

باور كنيم كه جهان علم و دانش مدتهاست كه از مرحله كوبيدن و مخلوط كردن مواد و كيمياگري در زير زمين خانه و ابداع نظریه و تجویز نسخه بر مبنای خیالات ذهنی عبور كرده است. ( با وجود هوشمندانه بودن و اهمیت همه این موارد در رسیدن بشر به دانش و تمدن امروزی )

 

 

حتما شما هم گاه و بي گاه ايميل هايي در زمينه اخبار پزشكي و يا توصيه هاي بهداشتي و پزشكي و یا خواص عجیب برخی مواد و یا حتی ظروف فلزی و مسی و خلاصه انواع تحقیقات و تجویزات پزشکی دريافت كرده ايد . ايميلهايي كه مدعي هستند فلان پرفسور از فلان دانشگاه معروف كشف كرده كه فلان و .... !!! و یا اندر احوال معجزات خام خواری ، گیاهخواری ،پخته خواری ، روزه آب و یا آب انگور، مصرف چهل روزه آب انگور و یا فلان میوه و ... متاسفانه اطمينان دارم افراد بسياري اين مطالب و یا ايميلها را باور ميكنند حتی در سطوح تحصیلی بالا . و متاسفانه هيچيك از اين افراد كه به اين سرعت اين مطالب را باور كرده و براي نجات ديگران آن را براي ساير دوستان نيز ميفرستند زحمت اين را هم بخود نميدهند كه در مورد آن تحقيقي كنند . البته در برخي موارد مطالب كلي و كليشه اي اينگونه ايميل ها نادرست نمي باشد . مثلا ، خواص مصرف ميوه ها و سبزيجات و يا شير و عسل ، خواب بموقع ، ورزش و عدم استرس ، و برخی گیاهان و ... را هيچكس منكر نيست .اما اگر تعادل فيزيكي و شيميايي بدن از حد اينگونه كمبودهاي تغذيه اي و بهداشتي گذشته باشد ویا عاملی از جمله ویروسها ، میکربها ، انگلها ، مواد سمی طبیعی یا مصنوعی ، جهشهای برنامه ریزی شده ژنتیکی حادث در سلولها ی بدن و یا حاصل از تشعشعات طبیعی یا مصنوعی و هزاران عامل حتی فیزیکی دیگر ، انسان را به يك بيماري یا مشکل جدي دچار کرده باشد , خوردن و يا نخوردن اينگونه مواد ، تاثيری بر درمان ما نخواهد داشت و آنچه شايد بتواند به بيمار كمك كند تنها و تنها دانش مدرن پزشكي است و بس .

باور بفرمایید من هم گاهی یک فنجان گل گاوزبان و سنبل الطیب مینوشم . چای سبز میخورم ، آب هویج و سیب و انواع سالاد ، سرخ نکردن غذا و یا فقط کمی سرخ کردن ، حداقل مصرف گوشت ، حداکثر غذاهای گیاهی و حداکثر تلاش در سالم خواری در حد یافته های دانش امروز . اما اگر قلبم درد گرفت میروم پیش متخصص قلب و او هم تا نوار نگیرد اظهار نظر نمیکند . دندانم درد بگیرد میروم دندان پزشک و او هم تا عکس نگیرد متوجه نمیشود که اشکال کجاست . پایم هم که بشکند میروم اورتوپد و او هم تا عکس نگیرد نمیفهمد کجایم شکسته . دکتر دندان پزشک من با وجود آنکه پزشک است اگر بگویم گوشم درد میکند میگوید از گوش چیزی نمیدانم . متخصص قلب از کلیه چیزی نمیداند . و تازه همه این متخصصان ، بدون دهها تخصص آزمایشگاهی قادر به تشخیص مشکل نمیباشند و با کشف مشکل نیز تازه متخصصان دارو سازی باید دارو را برایمان تهیه کرده باشند . و در چنین شرایطی عده ای که کوچکترین اطلاعی از چگونگی جذب مواد غذایی و املاح مورد نیاز بدن ندارند و حتی مفهوم واژه هایی چون اتم ، مولکول ، یون ، آنزیم ، ویتامین ، املاح و ... را هم نمیدانند ، همینقدر که در جایی خوانده یا شنیده اند که آهن و مس برای بدن لازم میباشد فتوا میدهند که پس خوردن غذا در ظروف مسی و آهنی خاصیت دارد و عده ای حتی از میان افراد تحصیلکرده رشته های غیر پزشکی نیز به سادگی میپذیرند !

خوب یا بد در جهان امروز چاره ای نداریم جز آنکه به حداقلی از اطلاعات و حداقلی از توان تجزیه و تحلیل آنها دست یافته باشیم و الا سرنوشت تلخی در انتظارمان خواهد بود . لازم هم نيست كارشناس تغذيه ، پزشك ، فيزيكدان يا شيميدان و حتی تاریخ و جغرافیدان باشيم . فقط كافي است اگر مطلبي شنیدیم که در آن زمینه تخصص و اطلاعی نداریم ابتدا در مورد آن تحقیقی کرده و سپس آن را بپذیریم . که البته خود انجام این تحقیق هم اصولی دارد . به این مطلب در مورد خاصیت ظروف مسی توجه کنید ! :

معروف است ! که پزشکان ! به کسانی که از درد مفاصل رنج می‌برند، داشتن یک دست‌بند مسی را توصیه می‌کنند ! و دلیل این امر را هم کمبود یون‌های مسی در خون ذکرمی‌کنند که با تماس دست‌بندهای مسی با پوست بخشی از این کمبود جبران شده و ازدرد مفاصل کاسته می‌شود. ! از سوی دیگر محققین ! ، یکی از علت‌های بروز بیماری آلزیمر را رسوب یون‌های آلومینیوم در مغز عنوان می‌کنند !. تا چند دهه پیش، مردم کشور ما رسم داشتند برای پخت غذا مخصوصاً خورشت و آش ازقابلمه‌های مسی استفاده می‌کردند و یک کفگیر آهنی داشتند به نام حسوم که موقع پخت غذا دائم درون آن قرار می‌گرفت ...هیچ‌کس نمی‌دانست چرا باید این کفگیر درون قابلمه مسی قرار بگیرد، فقط می‌دانستند برای پخت غذا خیلی لازم می‌باشد. داستان از این قراره که بدن (مخصوصاً مغز) برای سلامت و نشاط و کنترل اسیدلاکتیک و کورتیزول به ٦ میلیارد یون مس نیاز دارد و به همین نسبت یون آهن !کمبود یون مس باعث میشه شما دائم احساس رخوت و خواب آلودگی و کسالت کنید و مدام دهن‌دره کنید. در ضمن هیچ کارخانه داروئی نمی‌تونه از یون یک عنصر برای شما قرص تهیه کنه و اونی که مثلاً به اسم قرص آهن به خورد شما می‌دهند شامل مولکول آهن هستش که برای بدن هیچ کاربردی نداره. !... ولی تا این جا بدونید که غذا موقع پخت در درون قابلمه مسی، از یون آزاد شده این ظرف استفاده می‌کند و در بدن شما فوق‌العاده احساس نشاط و انرژی ایجاد می‌‌کنه ! دیگه از اون دهن‌درگی و خمیازه و کسالت خبری نیست و باعث طول عمر مفید و سلامتی جسمی مخصوصاً برای خانم‌ها نزدیک به دوران عادت ماهیانه دارد. ! ولی یک دفعه توی دهه ٥٠ از این نون خشکی‌ها اومدند و داد می‌زدند (قابلمه مسی ..... کفگیر آهنی خریداریم .....) و با یک قیمت مناسب این قابلمه‌ها را خریدند و به جاش قابلمه آلمینیومی می‌دادند که بهش می‌گفتند روحی. هیچکس توی اون دهه نفهمید این همه قابلمه مسی کجا قراره بره؟ بعدش هم که الان ظرف‌های استیل و تفلون و این مزخرفات اومده که مدعی هستند غذا توش زود می‌پزه و به کف ظرف نمی‌چسبه. ولی مردم ما خبر ندارند که همین یون‌های مضر در این ظروف عامل سرطان هستند و به راحتی یون سرب و آلمینیوم و .....می‌تونند در جا، یک کودک ٦ ماهه را ظرف یک سال به بیماری‌های کمبود خونی و سرطان و یک فرد بزرگسال را در طی ٥ سال به بیماری‌های کبدی و خونی و طحال دچار کند و بعدش هم سرطان. من به همه دوستان پیشنهاد می‌کنم حتماً برای پخت غذا (مخصوصاً غذاهای آبکی) از قابلمه مسی و کفگیر آهنی استفاده کنند. حداقل برای یک بار هم شده تا ظرف سه روز اثر آن را روی بدن خودتون ببینید. حالا جالبه توی شمال ایران موقع پخت خورشت (مخصوصاً فسنجون) یک تیکه آهن یا نعل اسب ! می‌اندازند وسط خورشت تا حسابی رنگ بگیره ..... این کار باعث آزاد شدن یون‌های آهن و سلامتی بدن می‌شود. ! ! اگر دقت کنید مردم مازندران و گیلان تقریباً در حد صفر دچار بیماری‌های خونی و سرطان خون می‌شوند. ! ! !

راستش را بخواهيد يكي از راههايي كه ميتوان ميزان آگاهي يك نويسنده را به مطلبي كه مينويسد دانست اين است كه هر چه سطح آگاهي يك نويسنده كمتر باشد مطالبش را با قاطعيت بيشتري مينويسد و بيشتر به محققين و مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي مجهول الهويه استناد ميكند . در واقع هر چه دلش ميخواهد را ميگويد اما مينويسد كه اينها را محققان و دانشمندان مراكز تحقيقاتي ميگويند . حالا كدام محققان و كدام مراكز دانشگاهي و در كدام مجله و مقاله و مرجع ، كسي نميداند . در حاليكه هر چه ميزان دانش يك نويسنده بيشتر باشد واژه ها را با دقت و وسواس بيشتر ي انتخاب ميكند و منابع معتبر بيشتري به شما معرفي ميكند .

كسي که كمي از مكانيسمهاي فيزيكي و شيميايي جذب مواد غذايي و سوخت و ساز بدن اطلاع داشته باشد میداند که آنچه این نویسنده بیان کرده است تنها توهمات خود او میباشد و بس

اولا ظروف مسي را در همان دوران قديم نيز قلع اندود ميكردند تا غذا مستقيما با مس تماس نداشته باشد . حداقل ميدانستند كه غذاهاي ترش ظروف مسي را خراب ميكند . ثانيا مس جزو فلزاتي است كه فقر آن حتي در گروههاي فقير جامعه نيز زياد نميباشد . و ديگر اينكه اين عناصر حياتي و مورد نياز بدن در اثر فرايندهاي مهم و ويژه ديگري بايد جذب بدن و مصرف شوند و نه از راه انداختن ميخ آهني يا نعل اسب در غذا ! ! و اتفاقا مصرف زياد غذا در ظروف مسي بدون محافظ كاملا زيان آور خواهد بود زيرا اگر از اثر تركيبي مواد غدايي با مس بگذريم ميزان نياز بدن به مس در حدود ي است كه به سادگي از طريق يك برنامه معمولي غذايي تامين ميشود . مس در بدن ميتواند نقش يك آنتي اكسيدان را داشته باشد و در درمان برخي آرتريت ها و نيز جلو گيري از برخي سرطان ها موثر است اما راه دريافت آن بستن دستبند مسي به دست نيست ! و هيچ پزشك دانشگاه رفته علم باوري نيز چنين تجويزي نميكند . (گرچه متاسفانه هستند پزشكاني كه جامعه شناسان و روان شناسان بهتري هستند تا پزشك و از اين راه نيز در امور اقتصادي بسيار موفق تر شده اند !)

 

خواص دارویی گیاهان  بر هیچ کس پوشیده نیست و مبنای تهیه بسیاری از  داروهای امروزی هم همین گیاهان هستند .   مصرف سبزیجات و میوه ها و خلاصه گیاهان و میوه ها و تاثیرش بر سلامتی هم یک اصل مهمه .  اما متاسفانه  بجز در کتابهای تخصصی رشته دارو سازی  اطلاعات درستی از گیاهان و خواص آنها در دسترس نیست . و تقریبا اکثر مطالبی که تحت عنوان  خواص دارویی گیاهان در کتابهای مختلف نوشته میشوند  چرند و مزخرف میباشند . مثلا  در کتابش نوشته  فلان گیاه برای  دردهای  روماتیسم ، قلب ، نقرس ، دیابت ، سرطان ، کچلی ، گوارش ، قند، چربی ، کلیه ، صفرا، ... داخلی ، کودکان ، اعصاب   خوبه !   و  برای اینکه نشون بده که الکی هم حرف نمیزنه    ضمن ارائه چهار تا اسم خارجی و اعدادی که اصلا معلوم نیست از کجا در آورده ، دستورات  عجیب و غریبی هم به عنوان  نحوه آشپزی آن  ضمیه میکنه .

 

مظفر شريعتي

آذر 88

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلي